WITAM CIESZĘ SIĘ ŻE WPADŁĘŚ

Dwutlenek węgla (CO₂)

 

Dwutlenek węgla (CO)

Węgiel stanowi jeden z podstawowych budulców życia. Rośliny akwariowe przyswajają go w postaci dwutlenku węgla (CO).  I w przeciwieństwie do roślin lądowych, mają to zadanie trochę utrudnione. Stąd utrzymanie odpowiedniego poziomu dwutlenku węgla w zbiorniku jest bardzo ważne i okazuje się nie lada wyzwaniem.


Na początku sprawdź zawartość dwutlenku węgla w swoim akwarium.

Najpierw warto wykonać test, aby sprawdzić ile CO zawiera woda w Twoim akwarium. W tym celu możesz skorzystać z gotowych testów do pomiaru stężenia dwutlenku węgla  Podaje się, że już wartość 20-30mg/l umożliwia roślinom bujny rozwój, a jednocześnie jest bezpieczna dla ryb.

Nadmiar CO₂ w najlepszym wypadku może okazać się bezużyteczny, ale częściej staje się niebezpieczny dla ryb. Podobnie balans między azotanami a fosforanami – jeśli związki te wystąpią w akwarium w większej ilości niż powinny, może pojawić się niekontrolowany wysyp glonów. A jak wygląda związek CO₂ z pH wody? Dwutlenek węgla obniża pH poprzez kwas węglowy (H2CO3) powstały w reakcji z wodą.

 

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup kontrolera PH i i reduktora co2

Mamy wtedy bardzo ułatwioną sprawę jak chodzi o zawartość dwutlenku węgla w wodzie i stały poziom PH.

Ustawiamy np. PH 6.8 i jak zrośnie PH do 6.9  to elektro zawór  Co2 otworzy dopływ dwutlenku węgla i po zbiciu do 6.8 automatycznie go zamknie w ten sposób mamy stałe PH co jest bardzo ważne i oszczędność dwutlenku węgla 3 krotne jak w tradycyjny sposób jak to mówią na czuja,,,   

 Regulator CO2 z cewką i dwoma manometrami


 kontrolera PH
Dodatkowe sposoby na poprawę stężenia CO w akwarium jest

Co2 Reaktor.
Polecam reaktory sera ! mają podwójny wirnik i są bardzo ciche, służą do szybkiego rozpuszczania  Co2 bez strat. Nie posiadają zasilania, należy je podłączyć za filtrem zewnętrznym, lub pompą cyrkulacyjną.  

I na koniec zobaczcie jaki wysyp glonów z braku Co2  przez 2 dni  


Komentarze

dzięki że wpadłeś !

Previous
Next Post